GHS ANNOUNCEMENTS FOR MONDAY, DECEMBER 12, 2016

GHS ANNOUNCEMENTS FOR MONDAY, DECEMBER 12, 2016                                 

ANNOUNCEMENTS:

It’s Finals Week…..Good luck to all of you!

REMINDER:  If you are doing make up ECA testing this week, please make sure that you bring your computers and make sure that they are charged.

If you are interested in playing intramural basketball in January, sign-ups continue through this week.  You can register as an individual or as a team and must have a concussion form on file in order to participate.  You can pick up the concussion form and registration forms from the bench outside Athletics, the Main Office, from Mr. Lucas Kauffman or from Mr. Willsey in room 1170.  The cost is $8.  Registration, concussion forms and money need to be handed into Mr. Kauffman or Mr. Willsey in room 1170 by Friday, December 16th.  If you have any questions, please see either one of them.

The Ultimate Frisbee Club will play indoors in Whiteman gym this month.  You must have forms turned in to Mr. Lucas Kauffman in order to participate.  You can pick forms up from Mr. Lucas Kauffman, Mr. Snyder in the choir office, Mr. Brubaker in 3050 or Mrs. Stealy in the main office.

There has been a very large signup for the spring break marine biology trip.  Students who want to secure a spot on the trip need to make the down payment as soon as possible or talk to Mr. Weaver about arrangements.  It is very important that you take care of this in the coming week!

Super Mileage Club will meet TOMORROW from 3:40-5:00 p.m. in room 8010.

Herff Jones will be here on Thursday during lunch in the commons to deliver class rings.  If you have not placed an order for a cap and gown, you can see them during this time as well.

Students should take a look at their 2nd semester schedules in Skyward ASAP.  If there is a missing period in your schedule or a class you are no longer taking please fill out the “Schedule Issue” form and return it to guidance.  You can get these form from teachers, your SRT teacher or the guidance office.  Guidance will not make student request changes when we return in January, only teacher change requests.  Your schedule must be changed before you leave for Christmas break. We are trying to eliminate starting the 2nd semester with a lot of changes.  We know there will be some changes if you fail a class, or a teacher makes a recommendation for a change in placement.  Don’t wait until the last minute, the class you want may be full!

Ski Club:  Don’t forget that forms and money are due by Friday!  Also, if you are interested in ordering ski club apparel, see Mrs. Clark for an order form.  Apparel orders are also due by Friday.

Date Time Boys Basketball Game Theme
15-Dec 7:30 at Northridge Holiday/Ugly Sweater
22-Dec 6:00 Holiday Tourney Prep Night
23-Dec 6:00 Holiday Tourney Cops & Robbers (no look-alike weapons)
6-Jan 7:45 vs. Concord Wrong Sports Night
13-Jan 7:45 vs. Warsaw Geek Night
17-Jan 7:30 vs. Jimtown Hip Hop Night
27-Jan 7:45 vs. Elkhart Memorial White Out
28-Jan 7:45 vs. Penn Jersey Night
10-Feb 7:30 vs. Wawasee Pajama Night
21-Feb 7:30 vs. West Noble 80’s
24-Feb 7:45 vs. Manchester Black Out (Senior)

 

Homework help is available every Tuesday and Thursday in the media center from 3:45-5:00 p.m.  A bus will be available around 5:10 p.m. if you need a ride home.  It will pick you up at the south end of circle drive by the flag pole.  This is a great opportunity if you just need a little extra time or even just a quiet place to do your homework at the end of the day.

Date Time Girls Basketball Game Theme
16-Dec 7:30 vs. Northridge Food Night
31-Dec 10:30 Holiday Tournament Christmas
31-Dec 2:00 Holiday Tournament Christmas
20-Jan 7:45 vs. Jimtown Patriotic Night
21-Jan 7:30 vs. Northwood Neon Night
27-Jan 6:15 vs. Elkhart Memorial Black Out (Senior)

 

Please stop by the commons area (either by the cafeteria or outside the main office) during lunch if you are interested is speaking to the following:

  • 3/15                                  Aces Exchange Student Program

 

MEETINGS DURING SRT:

 

SPORTS SCORES:

The boys freshman basketball team lost to Wawasee 37-21.

The Lady RedHawks dropped their first conference road game to the Lady Warriors of Wawasee, 56-34.  Senior Aylissa Trosper led the charge with 13 points and four steals.  Senior Ashton Ellis added eight points and three steals, and Jill Kissinger chipped in six points.

The boys JV basketball team lost their first game of the season on the road at St. Joe, 45-41.  The RedHawks were led by Brockton Yoder and Porter Revoir in scoring with ten and nine points respectively.  Revoir also had eight rebounds and Eric Newell nine assists to lead the Hawks.

The boys varsity basketball team won on the road against St. Joe, 53-45.  The team was led in scoring by Will Line with 18 points and Eliot Nafziger with 12.  Simon Myers and Bryant Robinson added nine and seven points to round out the top scorers.  Nafziger led the team in rebounding with seven.

The Goshen boys swam well against Warsaw and Memorial but just fell short of victory against Warsaw.  Top performances were: 200 Medley Relay (Ian Shreiner Barger, Logan Hoogenboom, Alan Rivera, Lucas DeMoya) 2nd, 200 Freestyle (Alex Ramos) 2nd (Sam Metcalfe) 4th, 200 Individual Medley (Logan Hoogenboom) 4th, 50 Freestyle (Mitchell Walters) 1st, Diving (Lucas DeMoya) 1st (Rafael Hernandez-Walton) 3rd, 100 Butterfly (Alan Rivera) 2nd (Dylan Steury) 4th, 100 Freestyle (Mitchell Walters) 1st (Gabe Goertz) 4th, 500 Freestyle (Alex Ramos) 2nd (Sam Metcalfe) 4th, 200 Freestyle Relay (Logan Hoogenboom, Ian Shreiner Barger, Alex Ramos, Mitchell Walters) 1st (Lucas DeMoya, Cade Fisher, Sam Metcalfe, Alan Rivera) 3rd, 100 Back Stroke (Gabe Goertz) 2nd (Sam Miller) 3rd (Rafael Hernandez-Walton) 4th, 100 Breast Stroke (Logan Hoogenboom) 2nd, 400 Freestyle Relay (Alex Ramos, Ben Sommers, Gabe Goertz, Mitchell Walters) 2nd (Rafael Hernandez-Walton, Alan Rivera, Sam Miller, Dylan Steury) 3rd

The Goshen girls withstood Memorial but could not overpower Warsaw finishing 1-1 in their triple dual meet Saturday.  Top performers were: 200 Medley Relay (Ellie Zehr, Makala Saeger, Jenea Born, Zoe Eichorn) 2nd, 200 Freestyle (Anna Paetkau) 1st (Rachel Cox) 4th, 200 Individual Medley (Makala Saeger) 2nd (Abby Hetler) 4th, 50 Freestyle (Zoe Eichorn) 3rd, Diving (Karla Hernandez-Walton) 1st (Jacinda Moore) 4th, 100 Butterfly (Jenea Born) 2nd, 100 Freestyle (Zoe Eichorn) 1st, 500 Freestyle (Ellie Zehr) 2nd (Rachel Cox) 4th, 200 Freestyle Relay (Jenea Born, Abby Hetler, Anna Paetkau, Zoe Eichorn) 2nd, 100 Back Stroke (Jenea Born) 3rd (Ellie Zehr) 4th, 100 Breast Stroke (Makala Saeger) 2nd, 400 Freestyle Relay (Anna Paetkau, Rachel Cox, Makala Saeger, Abby Hetler) 2nd

 

IN SPORTS ACTION TODAY:

(No events scheduled)